CIT TSUE orzeknie o odsetkach dla zagranicznych funduszy
NSA skierował do TSUE pytanie prejudycjalne dotyczące odsetek od podatku CIT pobranego niezgodnie z prawem UE od wypłat na rzecz funduszy inwestycyjnych z państw trzecich. Tłem sprawy jest ciągły brak dostosowania polskich przepisów dotyczących opodatkowania funduszy zagranicznych do wymogów prawa wspólnotowego.
Od wielu lat praktycy prawa podatkowego w Polsce zadają sobie pytanie – dlaczego zwolnienie z opodatkowania funduszy inwestycyjnych zawarte w ustawie o CIT obejmuje w swojej dosłownej formie jedynie fundusze unijne (w tym polskie) i te z EOG, lecz w dalszym ciągu pomija fundusze z państw trzecich, np. z USA.
Brak dostosowania przepisów
Polski ustawodawca nie zmienił tego – nieprzychylnego dla funduszy spoza UE – stanu prawnego, pomimo jednoznacznych konkluzji płynących z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (dalej: TSUE) z 10 kwietnia 2014 r. w sprawie C-190/12 Emerging Markets Series (dalej: wyrok EMS), który został opublikowany 10 czerwca 2014 r. W wyroku tym, TSUE uznał, że fundusze z państw trzecich uzyskujące dochody w Polsce powinny korzystać ze zwolnienia z CIT tak samo jak fundusze krajowe, pod warunkiem ich porównywalności do polskich rezydentów. Tym samym, TSUE przesądził o niezgodności polskich przepisów z unijnymi zasadami.
Pomimo tego, do tej pory w ustawie o CIT brak jest odpowiedniej regulacji dotyczącej takich podmiotów z państw trzecich. W efekcie, Wyrok EMS stanowi w dalszym ciągu praktyczną podstawę dla funduszy z krajów trzecich do dochodzenia zwrotu nadpłat nienależnie pobranego podatku w Polsce.
Dodatkowo, jedną z bardziej problematycznych kwestii podatkowych stało się ostatnimi laty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta